Typy Operacii

0

Chirurgia. Chirurgia je termín, ktorý sa tradične používa na opis postupov (nazývaných operácie), ktoré zahŕňajú ručné rezanie alebo vkladanie stehov do tkaniva. Domov na liečbu choroby, zranenia alebo deformácie. Pokroky v chirurgických technikách však urobili definíciu zložitejšou.

Niekedy sa tkanivové rezy robia laserom, žiarením alebo inými technikami (inými ako skalpel) a rany sa dajú uzavrieť bez stehov.

V modernej lekárskej starostlivosti nie je rozdiel medzi chirurgickým zákrokom a lekárskym zákrokom (zvyčajne považovaný za zákrok, ktorý nezahŕňa rezanie alebo zošívanie tkaniva) vždy jednoduchý.

Toto rozlíšenie však nie je dôležité, pokiaľ je lekár vykonávajúci zákrok skúsený a dobre vyškolený. Chirurgia je veľmi rozsiahla oblasť medicíny a zahŕňa mnoho rôznych techník. Niektoré operácie zahŕňajú odstránenie tkaniva, ako je absces alebo nádor. Iné pozostávajú z otváracích prekážok.

Ďalšie sú určené na prepojenie tepien

A žíl s inými oblasťami, aby sa zvýšila perfúzia nedostatočne prekrvených oblastí. Pri inom type chirurgického zákroku, ktorý sa nazýva transplantácia, môžu byť orgány, ako je koža, oblička alebo pečeň, odstránené z tela a potom prenesené na iné miesto toho istého tela (ako je koža) alebo do iného tela.

Kožné štepy, niekedy vyrobené z umelých materiálov, môžu byť implantované ako náhrada krvných ciev alebo spojivového tkaniva a kovové protézy môžu byť implantované do kostí na stabilizáciu alebo nahradenie zlomených častí. Niekedy je chirurgický zákrok určený na uľahčenie diagnózy.

Ďalšie sú určené na prepojenie tepien

Biopsia, ktorá zahŕňa odstránenie kúska tkaniva na vyšetrenie pod mikroskopom, je najbežnejším príkladom diagnostického chirurgického zákroku. V niektorých núdzových situáciách, keď nie je čas na vykonanie diagnostických testov, sa chirurgický zákrok používa na stanovenie diagnózy aj ako terapia.

Napríklad orgány, ktoré krvácajú pri výstrele alebo automobilovej nehode, môžu byť rýchlo identifikované a opravené chirurgickým zákrokom.

Na základe naliehavosti sa operácia často delí do troch kategórií:

 • núdzový
 • súrne
 • voliteľný

Núdzová operácia sa vykonáva napríklad

na zastavenie prudkého vnútorného krvácania a vykonáva sa v čo najkratšom čase, pretože niekoľko minút môže znamenať rozdiel. Ak sa má dosiahnuť najlepší výsledok, núdzová operácia, ako je odstránenie zapáleného slepého čreva, sa vykonáva do niekoľkých hodín.

Elektívna operácia, ako je náhrada kolenného kĺbu, sa môže odložiť, kým sa príprava neoptimalizuje, a teda ponúka najlepší výsledok počas chirurgického zákroku a po ňom. Kozmetická chirurgia.

Núdzová operácia sa vykonáva napríklad

Kozmetická chirurgia je voliteľný typ operácie, ktorá sa zameriava na zlepšenie vzhľadu.

Kozmetická chirurgia zahŕňa širokú škálu zákrokov, napríklad:

 • Rytidektómia: Odstránenie vrások z tváre a krku
 • Abdominoplastika: Odstránenie prebytočného tuku a kože z oblasti brucha
 • Mamoplastika: zväčšenie alebo zmenšenie veľkosti prsníkov
 • Operácia výmeny vlasov: obnovenie vlasov na pokožke hlavy
 • Operácia dolnej čeľuste: zmena vzhľadu čeľuste
 • Blefaroplastika: zmena vzhľadu očí
 • Rhinoplastika: zmena vzhľadu nosa
 • Liposukcia – odstránenie telesného tuku
 • Skleroterapia – odstránenie kŕčových žíl

Tí, ktorí chcú tieto operácie podstúpiť, si musia vybrať lekára, ktorý má špecializáciu (odbornú spôsobilosť) v estetickej chirurgii a bohaté skúsenosti v odbore.

Keďže pooperačné odporúčania sa musia prísne dodržiavať, aby sa dosiahol najlepší výsledok, kozmetická chirurgia sa odporúča len vysoko motivovaným ľuďom.

Akokoľvek je kozmetická chirurgia

Rozšírená a atraktívna, je drahá a zahŕňa riziká, dokonca aj vážne, pre zdravie, ako aj možnosť, že konečný výsledok bude menej príjemný ako pôvodný vzhľad.

Vzhľadom na všeobecne bolestivú povahu chirurgických zákrokov sa takmer vždy podáva anestetikum, analgetikum alebo oboje.

Akokoľvek je kozmetická chirurgia

Anestetiká blokujú vnímanie bolesti tým, že spôsobujú stratu citlivosti (necitlivosť) alebo bezvedomie, zatiaľ čo analgetiká sú lieky podávané na zníženie bolesti. Anestetiká zvyčajne podávajú zdravotnícki pracovníci, ktorí sú vyškolení a certifikovaní na podávanie anestézie.

Ide o odborníkov, ktorí môžu byť lekármi (anestéziológmi) alebo zdravotnými sestrami (anesteziológmi). Anesteziologické sestry pracujú pod vedením anesteziológa.

Existujú tri typy anestézie:

 • miestne
 • regionálne
 • generiká

Lokálna a regionálna anestézia. Tieto typy anestézie zahŕňajú injekčné podávanie liekov (ako je lidokaín alebo bupivakaín), ktoré znecitlivia iba určité časti tela. Pri lokálnej anestézii sa liek vstrekuje pod kožu na miesto, ktoré sa má rezať, aby sa anestetizovala iba táto oblasť.

V prípade regionálnej anestézie, ktorá postihuje väčšiu oblasť tela, sa liek vstrekuje okolo jedného alebo viacerých nervov na znecitlivenie oblasti, kde sa tieto nervy rozvetvujú. Napríklad injekcia lieku okolo určitých nervov môže anestetizovať prsty na rukách a nohách alebo konkrétne časti končatín alebo celé končatiny.

O jeden typ regionálnej anestézie zahŕňa

Injekciu lieku do žily (intravenózna regionálna anestézia). Elastický obväz alebo pneumatická manžeta, ktorá stláča končatinu v mieste, kde sa spája s telom, môže držať anestetikum v žilách tejto končatiny. Intravenózna regionálna anestézia môže znecitliviť celú končatinu. Počas lokálnej a regionálnej anestézie človek zostáva bdelý.

Lekári mu však intravenózne podávajú mierne sedatívne anxiolytiká, ktoré mu pomôžu uvoľniť sa. V zriedkavých prípadoch môže po chirurgickom zákroku pretrvávať necitlivosť, brnenie alebo bolesť v anestetizovanej oblasti niekoľko dní alebo týždňov.

Spinálna a epidurálna anestézia sú špecifické typy regionálnej anestézie, pri ktorej sa liek vstrekuje okolo miechy do dolnej časti chrbta. V závislosti od miesta vpichu a polohy tela môže byť anestetizovaná viac či menej veľká oblasť (napríklad od pása po chodidlá).

Spinálna a epidurálna anestézia sú užitočné pri zákrokoch v dolnej časti tela, ako sú opravy hernie, prostaty, konečníka, močového mechúra, chodidiel a niektoré gynekologické zákroky. Tieto typy anestézie môžu byť užitočné počas pôrodu.

Niekedy sa bolesť hlavy môže vyvinúť v dňoch po spinálnej anestézii, ktorá sa zvyčajne dá účinne liečiť. Celková anestézia. Pri celkovej anestézii sa podáva liek, ktorý sa dostane do krvného obehu a spôsobí, že človek stratí vedomie.

Liečivo sa môže podávať intravenózne alebo inhalačne

Pretože celková anestézia znižuje rýchlosť dýchania, anestéziológ vloží do priedušnice hadičku, ktorá pomáha pri dýchaní. Pri krátkodobých výkonoch však intubácia nemusí byť potrebná a anestéziológovia môžu podporiť dýchanie pomocou ventilátorovej masky.

Ak operácia trvá dlho, dýchanie pacienta zabezpečuje ventilátor (mechanická ventilácia). Celková anestézia postihuje životne dôležité orgány, preto musí anestéziológ pozorne sledovať srdcovú frekvenciu a rytmus, dýchanie, telesnú teplotu a krvný tlak, kým sa lieky úplne nezlikvidujú. Závažné vedľajšie účinky sú veľmi zriedkavé.