Čo všetko potrebujete vedieť pred tým, ako sa rozhodnete či operácia očí je to správne rozhodnutie? Nečakajte zložitú prípravu, ktorá by vás mala stresovať. Pokojná príprava a inštrukcie v našom bratislavskom laserovom centre je štandardom. Čítajte nižšie základné informácie.
Pred všetkými refrakčnými operáciami je nutné vysadiť mäkké kontaktné šošovky na 2 týždne u klientov, čo ich striedali s okuliarmi, u dlhodobých nositeľom čisto kontaktných šošoviek na 3 týždne, u nositeľov tvrdých kontaktných šošoviek na 4 týždne. Klientom bez okuliarov (len na kontaktných šošovkách) zapožičiavame pred operáciou dočasné okuliare.
Po laserovývh refrakčných operáciách je nutné nepoužívať očný make-up po dobu aspoň 2 týždňov, a aspoň mesiac po operácii sa vyhýbať prašnému a zadymenému prostrediu, nekúpať sa v bazénoch, nenavštevovať saunu, solárium, nezvárať a nepraktizovať kontaktné športy.
Po operácii LASIK si niekoľko mesiacov netrieť oči rukami !!! Hlavne prvý mesiac po operácii je tiež nutné nosiť slnečné okuliare, ktoré u nás obdržíte.
Operujeme krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus. Pred každou operáciou je nutné predoperačné vyšetrenie (možné i v deň operácie), pri ktorom prešetríme kompletný stav Vašich očí a objednáme Vás na konkrétny termín. Zákrok potom prebieha ambulante len v lokálnej (kvapkovej) anestézii. Po operácii je nutný odvoz alebo doprovod operanta domov sprevádzajúcou osobou.
Na refrakčnú chirurgiu sú nevhodní pacienti s rohovkovou patológiou, po herpetickom zápale rohovky, pacienti po ťažších vnútroočných zápaloch, pacienti so séropozitívnou reumou, keloidnými jazvami, kardiostimulátorom a tehotné ženy. Na metódu LASIK sú nevhodní aj pacienti s tenkými rohovkami (pod 500 um – závisí od výšky dioptrií) a výraznou suchosťou očí (predoperačne kvantifikujeme systémom Tearlab). Výška dioptrií nie je dnes tak rozhodujúca (štandardne – 10.0 až + 5.0 sph), ako skôr hrúbka a tvar rohovky. Pacientov operujeme od 18 r. veku, deti a dorast len v prípade anizometropie – výraznom dioptrickom rozdiele medzi pravým a ľavým okom, ktorý sa nedá nekorigovať okuliarmi či kontaktnými šošovkami. Nutná je tiež spolupráca pacienta.
LASEK (Laser In Situ Keratomileusis) je operačná metóda na rohovke, používaná v refrakčnej chirurgii približne 10 rokov. Po aplikacii 20% alkoholu na epitel rohovky v trvaní 30 s, tento následne mechanicky znesieme a potom laserom akoby zbrúsime – vybrúsime rohovku na požadovanú dioptriu.
Kedysi bola tendencia znesený epitel priklápať späť, avšak cáry tohto neplnohodnotného mŕtveho epitelu skôr bránili pooperačnému hojeniu a ani pooperačná bolestivosť sa neukázala ako výrazne nižšia. Preto je dnes tendencia ho späť na operačnú ranu nedávať. Na konci operácie pred nasadením kontaktnej šošovky na operované oko aplikuje na rohovku 0.02% mitomycín ako prevenciu jazvenia rohovkového tkaniva (haze). Kontaktné šošovky potom ostávajú v oku 5-6 dní, pod nimi sa rohovkové ranky hoja za asistencie pooperačných kvapiek.
Celý zákrok je nebolestivý, prebieha len v lokálnej instilačnej (kvapkovej) anestéze a trvá približne 15 min. Po odoznení anestézy za 2-3 hodiny po operácii však nastúpi bolestivosť, začervenanie, rezanie, pálenie, svetloplachosť a slzenie očí trvajúca 2-3 dni, ktorá postupujúcim hojivým procesom postupne odoznieva. Po 5-6 dňoch potom vyberáme kontaktnú šošovku s následnými kontrolami po 10 dňoch a potom 1., 3. a 6. mesiaci. Po vybratí kontaktnej šošovky nie je videnie ešte 100% a ustaľuje sa cca do mesiaca. Pooperačné kvapky (kortikoidy + umelé slzy) je nutné kvapkať približne 3 mesiace po operácii.
TE PRK (transepiteliálna fotorefrakčná keratektómia = no touch laser) je metóda veľmi podobná predošlej, avšak epiteliálnu vrstvu neznesieme machanicky (ručne), ale laserom (PTK).
Výsledkom je šetrnejší zákrok s rýchlejším hojením. Nie je možná u ďalekozrakých ľudí (plusové dioptrie) a u vyšších astigmatikov, kde je nutné použiť LASEK, alebo LASIK.
Všetok predoperačný i pooperačný management je identický s metódou LASEK.
PTK (fototerapeutická keratektómia) – nepoužíva sa na odstraňovanie refrakčných vád, ale skôr terapeuticky na obrúsenie rohovkových jazvičiek, degenerácií, či dystrofií, v prípadoch, kde je to možné.
Z-LASIK (Laser Assisted In Situ Keratomileusis) – je operačná metóda refrakčnej chirurgie na rohovke, pri ktorej je nutné použiť 2 druhy laserov:
1) femtosekundový laser – šetrne a precízne vypreparuje (odreže) povrchovú rohovkovú lamelu zvolnej hrúbky (90-160 um), ktorá sa následne odklopí a tým obnaží hlbšie vrstvy (strómu) rohovky. My využívame schopnosti laseru ZIEMER FEMTO LDV CRYSTAL LINE, ktorého technické parametre, šetrnosť a bezpečnosť patria v súčasnosti k absolútnej špičke.
2) excimerový laser – odlaseruje požadovanú dioptriu.
Na konci operácie sa povrchová lamela priklápa naspäť a nasadí kontaktná šošovka.
Celý zákrok je nebolestivý, prebieha len v lokálnej instilačnej (kvapkovej) anestéze a trvá približne15-20 min. Výhody tejto metódy sú v bezbolestnosti aj pooperačného priebehu, rýchleho nástupu ostrého videnia (nasledujúci deň) a nutnosti kratšieho kvapkania pooperačných kvapiek (len mesiac po operácii), čo vyhovuje klientom, ktorí sa potrebujú čo najskôr po operácii zaradiť do bežného života. Veľmi dôležité v pooperačnom období je tiež netrieť si oči rukami, aby nedošlo k posunu, nakrčeniu, či odtrhnutiu povrchovej rohovkovej lamely.
Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com