FORGOT YOUR DETAILS?

PRE KOHO JE ZÁKROK VHODNÝ?

Už ste sa rozhodli pre operáciu, alebo ju zvažujete, no neviete čo vás čaká? Často sa stretávame s otázkami, ako sa na operáciu pripraviť, čo si chirurgický zákrok laserom vyžaduje a aká je každodenná starostlivosť o oči bezprostredne po zákroku. Aby ste si vedeli predstaviť, čo všetko na vás čaká, tu je stručný priebeh operácie očí laserom.

Zákrok prebieha ambulantne len v lokálnej (kvapkovej) anestézii. Po operácií je nutný odvoz alebo doprovod operanta domov sprevádzajúcou osobou. Nie všetci môžu absolvovať operáciu očí laserom. Pre koho nie je zákrok vhodný?

PRED OPERÁCIOU

Každá operácia excimerovým laserom si vyžaduje kompletné očné vyšetrenie so špeciálnymi diagnostickými prístrojmi. Na základe tohto vyšetrenia lekár rozhodne, či je vhodné laserovú operáciu očí absolvovať.

PODMIENKY, KTORÉ MUSÍ ZÁUJEMCA O ZÁKROK V LASEROVOM CENTRE CORNEA SPĹŇAŤ

  • vek nad 18 rokov
  • deti a dorast len v prípade anizometropie - výraznom dioptrickom rozdiele medzi pravým a ľavým okom, ktorý sa nedá korigovať okuliarmi či kontaktnými šošovkami
  • stabilizovaná dioptrická chyba
  • klienti striedajúci okuliare a šošovky – 2 týždne pred operáciou je nutné vysadiť mäkké kontaktné šošovky
  • dlhodobý nositelia čisto kontaktných šošoviek – 3 týždne pred operáciou je nutné vysadiť mäkké kontaktné šošovky
  • nositelia tvrdých kontaktných šošoviek – vysadenie šošoviek 4 týždne pred operáciou
  • zákrok možno vykonať na oboch očiach súčasne
  • spôsob zákroku odporučí lekár po komplexnom očnom vyšetrení
  • najvhodnejší je zákrok u krátkozrakých pacientov do -10.0 dioptrií a ďalekozrakých do + 5.0
  • laserom je možná operácia mínusového astigmatizmu

ZÁKROK EXCIMEROVÝM LASEROM NIE JE VHODNÝ PRE

Ženy v tehotenstve a dojčiace ženy, ľudí so sklonom k tvorbe nadmerných (keloidných) jaziev, pacientov s rohovkovou patológiou, po herpetickom zápale rohovky, po ťažších vnútroočných zápaloch, s reumatickým ochorením, pacientov s kardiostimulárorom, pacientov s ťažkými zmenami na sietnici a pacientov s niektorými ochoreniami rohovky.

Na metódu Z-Lasik sú nevhodní aj pacienti s tenkými rohovkami (pod 500 um - závisí od výšky dioptrií) a výraznou suchosťou očí (predoperačne kvantifikujeme systémom Tearlab).

PRIEBEH OPERÁCIE

Operácia excimerovým laserom je ambulantný zákrok, ktorý je úplne bezbolestný. Pred zákrokom dostane pacient kvapky na znecitlivenie oka, aby nepociťoval žiadnu bolesť. Pacient bude operatérom poučený, kam a ako sa má pri zákroku pozerať.

Zákrok sa robí v ležiacej polohe a trvá asi desať minút. Samotné pôsobenie laserového lúča trvá desať až štyridsať sekúnd v závislosti od veľkosti dioptrie. Náš excimerový laser je vybavený aktívnym sledovaním oka, čo znamená, že už pri minimálnom pohybe oka prístroj oko sleduje. Týmto je zabezpečená presnosť operačného zákroku. V prípade väčšieho pohybu oka sa prístroj vypne. Po zákroku je na oko aplikovaná kontaktná šošovka. 

POOPERAČNÝ PRIEBEH

Pacient bezprostredne po operácii odchádza domov. Po operácii odporúčame 3 – 5 dní kľudový režim. Jednu až dve hodiny po operácii prestanú účinkovať anestetické kvapky a pacient pociťuje rezavú, pálivú bolesť oka. Intenzita bolesti je individuálna a možno ju tlmiť analgetikami – liekmi proti bolesti, dostupnými v lekárni. Pacient má na tri až štyri dni po operácii zalepené oko alebo aplikovanú kontaktnú šošovku. V cene operácie sú zahrnuté štyri kontroly – štvrtý až siedmy deň po operácii, prvý, tretí a šiesty mesiac po operácii. V pooperačnom období sa šesť mesiacov neodporúča chodiť do solária a vystavovať sa žiareniu pri zváraní. Pred UV žiarením je vhodné chrániť oči kvalitnými okuliarmi s UV filtrom.

PO OPERÁCII OKA SA NEODPORÚČA

aspoň dva týždne používať očný make-up

chodiť do sauny a solária

aspoň mesiac sa vyhýbať prašnému a zadymenému prostrediu

kúpať sa v bazénoch

vystavovať sa žiareniu pri zváraní

vynechať kontaktné športy

DÔLEŽITÉ

V pooperačnom období je potrebné chrániť si oči kvalitnými okuliarmi s UV filtrom a po operácii laserom LASIK je zakázané pretierať si oči rukami!

Určitú dobu po zákroku môže mať pacient oko citlivejšie na svetlo, vietor, ale aj na dotyk. Môže pociťovať, že oko je o niečo suchšie, akoby malo menej sĺz. Tieto problémy však postupne ustúpia. Občas môže videnie v priebehu dňa mierne kolísať. Ak má pacient viac ako 40 rokov, musí počítať s tým, že buď hneď alebo v dohľadnej dobe po operácii bude potrebovať okuliare na čítanie a na prácu do blízka. Stabilizácia rohovky a tým aj výsledné hodnoty refrakcie nastávajú po 3-6 mesiacoch od zákroku.

Komplikácie laserového zákroku sú vzácne a ich výskyt sa pohybuje v oblasti jednotiek percent. Pokiaľ vzniknú, je možné ich väčšinou riešiť aplikáciou príslušných liekov alebo výnimočne doplňujúcim zákrokom. Veľká časť vyššie uvedených komplikácií závisí od individuálneho spôsobu hojenia rohovkového tkaniva.

KONTAKTUJTE NÁS! SME TU PRE VÁS 24 HODÍN DENNE

KONTAKTUJTE NÁS

ODHLÁSENIE

ÚDAJE NA VYPLNENIE

Hore



Zásady ochrany osobných údajov
Zásady vrátenia tovaru
Predpisy predajne