Priebeh operácie

Čo predchádza operácii excimerovým laserom

Každý záujemca o operáciu excimerovým laserom musí u nás absolvovať kompletné očné vyšetrenie so špeciálnymi diagnostickými prístrojmi.  Na základe tohto vyšetrenia sa rozhodne či je  operácia vhodná. Záujemca o zákrok musí mať nad osemnásť rokov a jeho dioptrická chyba musí byť stabilizovaná, dva týždne pred operáciou nesmie nosiť mäkké kontaktné šošovky a minimálne štyri týždne nesmie nosiť tvrdé kontaktné šošovky. Zákrok je možné vykonať na oboch očiach súčasne alebo po jednom oku s ľubovoľným časovým odstupom. Rozhodnutie o tom, ktorý spôsob zákroku sa pacientovi odporučí, urobí odborný lekár po kompletnom očnom vyšetrení pacienta a v súlade s požiadavkami pacienta. Na operačný zákrok sú najvhodnejší krátkozrakí pacienti do -10,0 dioptrií, ďalekozrakí do +4,0 dioptrií. Našim laserom môžeme operovať aj mínusový astigmatizmus. O vhodnosti operácie sa rozhodne až po kompletnom očnom vyšetrení.

pagephoto4 priebeh

Zákrok excimerovým laserom nie je vhodný pre:

  • ženy v tehotenstve a dojčiace ženy
  • ľudí so sklonom k tvorbe nadmerných (keloidných) jaziev
  • pacientov s reumatickým ochorením
  • pacientov s kardiostimulátorom
  • pacientov s ťažkými zmenami na sietnici
  • pacientov s niektorými ochoreniami rohovky

Priebeh operácie

Operácia excimerovým laserom je ambulantný zákrok, ktorý je úplne bezbolestný. Pred zákrokom dostane pacient kvapky na znecitlivenie oka. Oko bude kvapkami úplne znecitlivené a pacient nebude pociťovať žiadnu bolesť.
Pacient bude operatérom poučený, kam a ako sa má pri zákroku pozerať. Zákrok sa robí v ležiacej polohe a trvá asi desať minút. Samotné pôsobenie laserového lúča trvá desať až štyridsať sekúnd v závislosti od veľkosti dioptrie. Náš excimerový laser je vybavený aktívnym sledovaním oka, to znamená, že už pri minimálnom pohybe oka prístroj oko sleduje, čím zabezpečuje presnosť operačného zákroku. V prípade väčšieho pohybu oka sa prístroj vypne.
Po zákroku bude na oko aplikovaná kontaktná šošovka, prípadne obväz.

Pooperačný priebeh

Pacient bezprostredne po operácii odchádza domov. Po operácii odporúčame 3-5 dní kľudový režim. Jednu až dve hodiny po operácii prestanú účinkovať anestetické kvapky a pacient pociťuje rezavú, pálivú bolesť oka. Intenzita bolesti je individuálna a možno ju tlmiť analgetikami – liekmi proti bolesti, dostupnými v lekárni. Pacient má na tri až štyri dni po operácii zalepené oko alebo aplikovanú kontaktnú šošovku. V cene operácie sú zahrnuté štyri kontroly – štvrtý až siedmy deň po operácii, prvý, tretí a šiesty mesiac po operácii. V pooperačnom období sa šesť mesiacov neodporúča chodiť do solária a vystavovať sa žiareniu pri zváraní. Pred UV žiarením je vhodné chrániť oči kvalitnými okuliarmi s UV filtrom.
Určitú dobu po zákroku môže mať pacient oko citlivejšie na svetlo, vietor, ale aj na dotyk. Môže pociťovať, že oko je o niečo suchšie, akoby malo menej sĺz. Tieto problémy však pomaly a postupne úplne ustúpia. 0bčas môže videnie v priebehu dňa mierne kolísať. Ak má pacient viac ako 40 rokov, musí počítať s tým, že buď hneď alebo v dohľadnej dobe po operácii bude potrebovať okuliare na čítanie a na prácu do blízka. Stabilizácia rohovky a tým aj výsledné hodnoty refrakcie nastávajú po 3-6 mesiacoch od zákroku.
Komplikácie laserového zákroku sú vzácne a ich výskyt sa pohybuje v oblasti jednotiek percent. Pokiaľ vzniknú, je možné ich väčšinou riešiť aplikáciou príslušných liekov alebo výnimočne doplňujúcim zákrokom. Veľká časť nižšie uvedených komplikácií závisí od individuálneho spôsobu hojenia rohovkového tkaniva.

Kontaktujte nás

Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com

Máte záujem o bližšie informácie?

Kontaktujte nás, radi vám odpovieme na vaše otázky.

Kontaktovať
Napísali o nás

Dr. Marian Šalát