CXL (aj CCC – corneal colagen crosslinking) je minimálne invazívna chirurgická metóda, ktorej cieľom je spevniť oslabené tkanivo rohovky akejkoľvek genézy. Najčastejšie sa používa na zastavenie progresie ektatických ochorení, ako keratokonus, keratoglobus, pelucidná marginálna degenerácia či stavoch po refrakčných operáciách na rohovke a najnovšie aj na liečbu ťažko zvládnuteľných zápalov rohovky (keratitíd). Túto procedúru je možné opakovať.
Princíp metódy spočíva v spevnení rohovky ožiarením deepitelizovaného tkaniva rohovky UV-A lampou.
V prvej fáze zákroku je tkanivo rohovky nasýtené 0,1% vitamínom B2 (riboflavín), ktorého funkcia je dvojaká :
- fotosenzibilizér – reakciou s UV-A lampou dochádza k tvorbe kyslíkových radikálov, ktoré reakciou s reťazcami priľahlého kolagénu rohovky umožňujú ich ďalšie previazanie chemickými (kovalentnými) väzbami. Tým dochádza k spevneniu rohovkového tkaniva.
- bariéra – zabezpečuje ochranu vnútroočných štruktúr pred účinkom UV-A lampy.
Pooperačný menežment: 3 mesiace po výkone treba do očí kvapkať pooperačné kvapky. Následkom výkonu predná tretina rohovky pripuchne na 2-3 mesiace, čo býva príčinou prechodne zhoršeného videnia na operované oko. Úspešnosť, t.j. zastavenie progresie, je okolo 70%. Pri nedostatočnom efekte je možné výkon v priaznivých prípadoch opakovať. 90% zmien na rohovke sa udeje v priebehu prvých 6 mesiacov, ale celá reakcia trvá približne 2 roky. V tomto období sa vyklenovanie nielen zastaví, ale zväčša sa rohovka aj mierne oploští, čím môže dôjsť aj k miernemu zlepšeniu videnia. V individuálnych prípadoch (počiatočné štádiá ochorení, dostatočne hrubá rohovka) je možné CXL kombinovať aj s refrakčnými operáciami excimerovým laserom (Aténsky, Krétsky protokol) nadstavbovými refrakčnými technikami.
KXL (accelerated Cross – Linking) je najmodernejšia metóda akcelerovaného crosslinkingu. Používa 10 x vyššiu energiu (30mW/cm2), čím sa skracuje čas ožarovania UV-lampou desaťnásobne (4 min. oproti 30 min.) a čas celého výkonu z 1 hodiny na 15 minút bez ujmy na terapeutickej efektivite. Tým je KXL šetrnejší k rohovke a znižuje možnosť pooperačnej infekcie a jazvenia rohovky (haze). KXL je možné použiť aj pri tenších rohovkách (už od 325 um) oproti klasickému CXL (od 400 um). Na našej očnej klinike realizujeme už len túto metódu so znesením epitelu rohovky. Ďalší pooperačný menežment je ako pri povrchových laserových metódach, t. j. 2 - 3 dni pooperačná bolestivosť, prechodné zníženie videnie (cca prvý mesiac) a kvapkanie kvapiek 3 mesiace po operácii.
Vekom u človeka prebieha aj tzv. „fyziologický crosslinking“, t. j. rohovka tuhne starnutím organizmu, takže po 40 r. veku zväčša ektatické ochorenia rohovky neprogredujú aj bez liečby. Tento jav je výraznejší u fajčiarov, či diabetikov.
Základom úspešnosti liečby keratokonu je dostaviť sa včas na očné vyšetrenie, lebo v pokročilých štádiách ani pri použití najmodernejších postupov nemusí byť výsledné videnie uspokojivé.
Po dohojení očí po týchto zákrokoch je potom možné zlepšiť videnie buď okuliarmi (zväčša len v štádiách 1. a 2.) alebo tvrdými, hybridnými alebo sklerálnymi kontaktnými šošovkami (pri štádiách 3. a 4.).