FORGOT YOUR DETAILS?

ČASTÉ OTÁZKY PACIENTOV (FAQ)

Ktorá metóda laserovej operácie očí je pre mňa najvhodnejšia? Ako dlho sa čaká na zákrok, koľko trvá a aká dlhá je rekonvalescencia? Pozrite si najčastejšie otázky pacientov.

Operačnú metódu určí lekár na kompletnom predoperačnom vyšetrení. Bude to záležať od viacerých faktorov, ako výška dioptrií, hrúbky rohovky či rohovkovej topografie.

V laserovom centre CORNEA sa nečaká a operovaný môže byť klient okamžite. Doba rekonvalescencie je veľmi krátka, veľmi rýchlo sa zaradíte do pracovného procesu a obmedzenia v bežnom živote sú minimálne.

Laserová operácia trvá približne 15 minút, pričom samotné pôsobenie laserového lúča trvá desať až štyridsať sekúnd v závislosti od veľkosti dioptrie.

Závisí to od hrúbky a tvaru rohovky pacienta, čo ukáže predoperačné vyšetrenie. Zistilo sa, že z celkovej hrúbky rohovky je nutné ponechať okolo 60% (300 um), aby sa v budúcnosti rohovka nevyklenula dopredu. Odhliadnuc od operačnej metódy sa dnes bežne odstraňuje od približne - 10.0 do + 5.0 dioptrií. Operácia LASIK nás mierne obmedzuje vo výške dioptrií, nakoľko z hrúbky použiteľnej rohovky musíme odčítať hrúbku povrchovej lamely, ktorá sa vytvára v prvej fáze tejto operácie.

Približne 20 minút pred operáciou očí dostanete opakovane anestetické kvapky, takže je celý zákrok nebolestivý.

Pri metódach no-touch laser a LASEK budete po približne 2 hodinách od operácie, keď ustúpi anestéza, pociťovať bolesť, začervenanie, rezanie, pálenie, svetloplachosť a slzenie. Tento stav trvá 2 – 3 dni. Pri metóde LASIK nebudete pociťovať vôbec nič, nakoľko laserová ranka je krytá rohovkovou lamelou.

Vaše viečka bude počas operácie držať stabilizátor, čiže nežmurknete. Čo sa týka pohybov očí, naše excimerové lasery majú tzv. eye-tracker. Ide o softvérový systém, ktorý pomocou zrkadiel monitoruje mikro pohyby očí a podľa nich dolaďuje smer laserového lúča na správne miesto. Náš laser monitoruje polohu oka až 400x za sekundu. Pokiaľ by ste urobili výraznejší pohyb okom, hlavou alebo nebodaj celým telom, eye-tracker laser vypne. Po obnovení správnej polohy hlavy a oka sa v operácií pokračuje ďalej.

Sú to pooperačné zápaly rohovky (infekčné 0.0001%, sterilné 0.7%), zahustenie rohovky v mieste laserovej stopy (haze 2%), problémy s vytvorením rohovkovej lamely (pri femtosekundovom laseri len 2%), pooperačný posun, či nakrčenie lamely, pooperačná vyduť rohovky, ale i prekorigovanie, či podkorigovanie dioptrií. Spomínané riziká sú veľmi zriedkavé a preto  sa dnes obe oči operujú na jednom sedení. Asi najčastejším následkom laserových operácií je zvýraznené suché oko, preto v rámci pooperačnej liečby (niektorým i predoperačne) dávame kvapkať do očí umelé slzy.

Po operáciách no-touch laser a LASEK po odznení pooperačnej bolestivosti a vybratí kontaktných šošoviek z očí na 5. deň, je možné ísť do práce (pri dodržiavaní obmedzení a liečby – viď laserové operácie očí), avšak videnie do diaľky sa bude zaostrovať nasledujúce 2 – 4 týždne, na blízko 4 – 6 týždňov. Preto nie je dobré si takúto laserovú operáciu očí plánovať v období veľkého pracovného zaťaženia, počas skúškových období či cestovateľských aktivít. Po operácii LASIK je rekonvalescencia videnia rýchla – prakticky druhý deň po operácii po vybratí kontaktných šošoviek. Tým je návrat do bežného života rýchlejší.

Aspoň týždeň nepoužívajte očný make-up a aspoň mesiac si oči nepretierajte a netlačte na ne. Maľovať sa môžete začať, až keď je oko zahojené.

Nikto nie je v medicíne prorokom. K laserovej operácii očí vždy pristupujeme až pri dioptrickej stabilite, avšak práca na blízko (čítanie a hlavne počítače) má tendenciu zvyšovať krátkozrakosť (mínusové dioptrie do diaľky) a vek po 40 r. ďalekozrakosť (plusové dioptrie do diaľky). V prípade ďalšieho zhoršenia dioptrií je možné laserovú operáciu očí opakovať, a to po povrchových výkonoch reooperáciou LASEK. Po LASIK-u sa zväčša dá nadvihnúť pôvodná rohovková lamela a dioptria sa pod ňou dolaseruje.

Nie, keratokonus momentálne nie je možné úplne vyliečiť. Dajú sa len v menšej, či väčšej miere zmierniť jeho prejavy na rohovke. Aj pri maximálnej snahe môžu byť výsledky neisté, hlavne pri pokročilých formách.

Laserové operácie sú hodnotené ako kozmetický zákrok, preto zdravotné poisťovne túto metódu operácie nehradia.

Áno, laserové centrum CORNEA poskytuje doživotnú záruku, tzn. v prípade potreby vám dioptrie bezplatne dokorigujeme.

KONTAKTUJTE NÁS! SME TU PRE VÁS 24 HODÍN DENNE

KONTAKTUJTE NÁS

ODHLÁSENIE

ÚDAJE NA VYPLNENIE

Hore