Ako každý bežný chirurgický zákrok, aj laserové operácie očí so sebou nesú istú dávku rizika. Je však toto riziko natoľko vysoké, aby ste sa kvôli nemu vzdali ostrého zraku?
Skúsený lekár vždy upozorní svojich pacientov na možné komplikácie. Ak vám niekto hovorí, že laserová operácia očí komplikácie nemôže mať, pravdepodobne nie je odborníkom na tento typ operácií. Aké sú teda riziká?
Najčastejší pooperačný stav: syndróm suchého oka
Asi najväčším a najrozšírenejším rizikom laserovej operácie je syndróm suchého oka, ktorý môžu niektorí pacienti pociťovať. Pri tomto syndróme je vaše oko nedostatočne zvlhčované, čo má za následok nepríjemný pocit pri pohybe oka aj pri žmurkaní. Vážnejší dôsledok tohto syndrómu však môže byť zápal. Preto našim pacientom pri najmenšom náznaku tohto syndrómu odporúčame očné kvapky, tzv. umelé slzy, ktoré povrch oka zvlhčujú. V prípade klasického chirurgického zákroku sa naši pacienti dokážu zbaviť syndrómu suchého oka za 1-2 mesiace.
Nájdu sa aj extrémy
Extrémne prípady a následky spôsobené laserovou operáciou oka sa, samozrejme, nájdu tiež. Jedným z tých častejších je zhoršenie dioptrií, čo sa následne musí korigovať ďalšou operáciou. Aj v prípade, že samotná operácia prebehla v poriadku, niektorí pacienti zanedbajú pooperačnú starostlivosť a nechránia si zrak tak, ako by mali. Po operácii je nutné dávať si pozor najmä na agresívne šampóny, ktoré pri styku oko podráždia a pacient má nutkanie šúchať si ho – čím svoj stav zhorší.
Ak sa o vás stará odborník, nemusíte sa báť
Najpodstatnejšie je zveriť sa do rúk odborníkovi, ktorý má v odbore dobré meno a dostatok skúseností. Takýto odborník totiž vie, že existujú aj pacienti, ktorí na operovanie nie sú vhodní a informuje ich o tom.
Ako skúsený oftalmológ zistí, či je pacient vhodný na operáciu? Jednoducho: podrobí pacienta vstupným prehliadkam. U nás pacienti podstúpia pred samotnou operáciou vstupné vyšetrenie, pri ktorom podrobne zhodnotíme a analyzujeme zdravotný stav pacienta a vďaka ktorému sa dozvieme spôsobilosť človeka na daný zákrok. Aby sme minimalizovali prípadné chyby v meraniach, niektoré z testov opakujeme viackrát. V našom laserovom centre Cornea je bezpečnosť pacienta na 1. mieste.
Pred operáciou je veľmi dôležité, aby ste na vstupnom vyšetrení informovali ošetrujúceho lekára o akejkoľvek inej liečbe liekmi, pretože niektoré lieky môžu ovplyvniť výsledný efekt operácie očí.
Minimalizovať riziko operácie môžete aj sami
Aby ste sa vyhli riziku alebo ho aspoň znížili, musíte oftalmológom a operatérom povedať všetky podstatné informácie súvisiace s vašim zdravotným stavom. Najmä bývalé očné ochorenie a úrazy sú veľmi dôležité, keďže mohli na vašej rohovke zanechať jazvičky, ktoré by ovplyvnili efektivitu laseru pri operácii očí.
Dôležité je tiež dodržiavať pokyny lekára. Jedným z týchto pokynov je, napríklad, nenosiť mäkké kontaktné šošovky minimálne 5 dní pred zákrokom a tvrdé kontaktné šošovky až 21 dní pred zákrokom. Ich pôsobenie totiž môže deformovať očnú buľvu, čo má tiež vplyv na výsledok operácie.
Ako teda vidíte, laserová operácia očí so sebou prináša také isté rizika, možno aj o kúsok menšie, ako každá iná operácia. Dôležité je nezanedbať prípravu, povedať všetko podstatné svojmu lekárovi, ktorého ste si vybrali na základe predchádzajúcich úspechov a referencií a následne si nechať poradiť, ako zvládnuť pooperačný stav.